5 lat Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury
Warsztaty i Konferencja
?Programy aplikacji ? ocena i propozycje zmian”
W dniach 26-28 lutego 2014 roku, w siedzibie Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury odbyła się konferencja pod hasłem ?Est rerum omnium magister usus?. Zgromadzeni goście przez dwa dni debatowali nad modelem kształcenia kadr wymiaru sprawiedliwości.
W konferencji udział wzięli m.in.: Prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. dr hab. Andrzej Rzepliński, Prokurator Generalny Andrzej Seremet, Pierwszy Zastępca Prokuratora Generalnego Marek Jamrogowicz, Dyrektor Departamentu Sądów, Organizacji i Analiz Wymiaru Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości Waldemar Szmidt, Przedstawiciele Krajowej Rady Prokuratury na czele z Przewodniczącym ? Edwardem Zalewskim, członek Krajowej Rady Sądownictwa oraz Rady Programowej KSSiP Jan Kremer, prezesi i przedstawiciele sądów apelacyjnych, prokuratorzy apelacyjni i przedstawiciele prokuratur apelacyjnych, Prezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych Anna Korbela, Sekretarz Generalny Elekt EJTN Wojciech Postulski, członek Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich ?Iustitia? Katarzyna Kijowska ? Kukulska, członek Zarządu Stowarzyszenia Sędziów THEMIS Beata Morawiec, przedstawiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i inni zaproszeni goście. Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury reprezentowali członkowie Rady Programowej na czele z Przewodniczącą prof. dr hab. Janiną Błachut, Dyrektor Leszek Pietraszko oraz jego zastępcy : Rafał Dzyr i Agnieszka Welenc, a także delegowani do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury sędziowie i prokuratorzy.
Podsumowano realizację zadań ustawowych KSSiP w zakresie zarówno szkolenia wstępnego jak i aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej.
Debatowano jednakże przede wszystkim nad aktualnie realizowanymi programami aplikacji.
Najwięcej zaś emocji wzbudziła projektowana zmiana ustawy o KSSiP, przewidująca między innymi rezygnację z aplikacji ogólnej, sytuująca aplikantów jako pracowników Sądów, a nie aplikantów Szkoły, a przede wszystkim sygnalizująca podjęcie prac zmierzających do powrotu do Asesury.
Ożywiona dyskusja, w tym względzie, poprzedzona wideokonferencją z przedstawicielami Szkół Sędziów z Holandii i Francji, nie doprowadziła do uzyskania konsensusu, co do zasadności wprowadzenia planowanych zmian. Doprowadziła jednak do ponownego rozpoczęcia rozważań nad modelem dochodzenia do zawodu Sędziego i na nowo podjęła temat zawodu Sędziego jako ?korony zawodów?.
Doskonale zorganizowane spotkanie wykładowców Szkoły i zespołów eksperckim z zaproszonymi gośćmi, pozwoliło na wyciągnięcie wniosku, że temat szkolenia kadr wymiaru sprawiedliwości, nigdy w realiach naszego systemu prawnego, nie stanie się tematem zamkniętym, a ciągła analiza programów szkolenia, wobec następujących zmian polityczno ? gospodarczych jest po prostu niezbędna.