List otwarty do Premiera Rzeczypospolitej Polskiej
13 czerwca 2018 roku
Szanowny Panie Premierze,
My, sędziowie warszawscy, działacze „Solidarności” sędziowskiej w latach 1980-1981, a także w stanie wojennym, zwracamy się do Pana Premiera z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie Jego słów zacytowanych w „Gazecie Polskiej codziennie” z dnia 13 czerwca 2018 roku, że w Sądzie Okręgowym w Krakowie „wszystko wskazuje na to, że działała tam zorganizowana grupa przestępcza”.
Gdyby stwierdzenie to rozumieć dosłownie, należałoby oczekiwać, że Minister Sprawiedliwości wyda niezwłocznie polecenie wszczęcia postępowania karnego w oparciu o materiał, który pozwolił Panu Premierowi na sformułowanie tak wstrząsającego zarzutu. Rozumiemy, że Pan Premier używając takich słów nie miał na myśli uchwały Zgromadzenia Ogólnego sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie dotyczącej Prezesa tego Sądu oraz rezygnacji większości członków kolegium przy Prezesie z zajmowanych stanowisk.
W okresie pierwszej „Solidarności” wypracowaliśmy model trójpodziału władz, który opierał się m.in. na zagwarantowaniu niezależności sądów i niezawisłości sędziów poprzez zapewnienie określonej roli w tym zakresie zgromadzeniom ogólnym sędziów i kolegiom, w tym opiniowanie kandydatów na prezesów. Przepisy nowej ustawy o ustroju sądów powszechnych, pozwalające ministrowi sprawiedliwości na powoływanie prezesów wbrew opinii sędziów są nie tylko rażąco sprzeczne z ideą niezależności sądów, ale wręcz naśladują stan prawny z okresu PRL. Wyrażamy też przekonanie, że Pan Premier nie miał na myśli afery gospodarczej ujawnionej w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, gdyż dotyczy ona głównie dyrektora finansowego tego Sądu nadzorowanego bezpośrednio przez Ministra Sprawiedliwości oraz podległych mu dyrektorów; nie odnosi się to w jakikolwiek sposób do sędziów Sądu Okręgowego.
Nasze żądanie precyzyjnego sformułowania zarzutów wobec sędziów krakowskich wynika z konieczności obrony dobrego imienia sędziów polskich, które jest systematycznie podważane przez przedstawicieli władz państwowych. Działanie takie obniża autorytet sądownictwa i prowadzi do jego upolitycznienia i uzależnienia od władzy wykonawczej.
Z poważaniem
prof. Adam Strzembosz
Hanna Bajer Elwira Bielecka Antoni Cyran
Kazimiera Machcewicz Maria Minkiewicz Ryszard Nowak
Elżbieta Puzyna-Nowak Grażyna Ruiz Barbara Sierpińska
Agnieszka Swędrowska Magdalena Zbikowska Elżbieta Ziołkowska
Adres do korespondencji:
Prof. Adam Strzembosz, ul. Stanisława Augusta 73 m. 20, 03-846 Warszawa