Oto treść wspólnego listu Prezesa Sieci Prezesów Sądów Najwyższych Państw Unii Europejskiej, Prezesa Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów, Prezesa Europejskiej Sieci Krajowych Rad Sądownictwa do Przewodniczącej-Elekt Komisji Europejskiej Pani Dr. Ursuli von der Leyen.
Oryginalny dokument można znaleźć w zakładce Materials in English http://themis-sedziowie.eu/?p=1615&preview=true
Do:
Przewodnicząca-Elekt Komisji Europejskiej
Pani Dr. Ursula von der Leyen
Od:
Prezes Sieci Prezesów Sądów Najwyższych Państw Unii Europejskiej
Jean-Claude Wiwinius
Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów
Jose Igreja Matos
Prezes Europejskiej Sieci Krajowych Rad Sądownictwa
Kees Sterk
Bruksela, 20 września 2019
Szanowna Pani Przewodnicząca-Elekt,
My, jako Prezesi organizacji sądowniczych Unii Europejskiej, w pierwszym rzędzie chcemy Pani pogratulować wyboru na nową, ważną funkcję. Ufamy, że Pani kadencja upłynie z pożytkiem dla wszystkich obywateli naszej Unii.
Jesteśmy przekonani, że Komisja Europejska nadal będzie kontynuowała stanowcze i konsekwentne działania na rzecz obrony rządów prawa i niezależności sądownictwa.
Szanowna Pani Przewodnicząca-Elekt, jesteśmy głęboko zaniepokojeni faktem, że wspólny system prawny jest zagrożony, biorąc pod uwagę fakt, że kilka państw członkowskich systematycznie podważa podstawowe wartości na których opiera się Unia. W szczególności, bardzo poważnie zagrożona jest niezależność sądownictwa, a także demontowany jest podział władzy pomiędzy egzekutywę a sądownictwo.
Niektóre państwa członkowskie chcą używać sądownictwa w swoich krajach przede wszystkim jako instrumentu realizacji polityki rządu.
Zniszczenie niezależności sądownictwa będzie miało poważne konsekwencje dla obywateli wszystkich państw członkowskich, szkodząc procesowi inwestycyjnemu, a także niwecząc zasadę wzajemnego zaufania pomiędzy państwami członkowskimi, która ma żywotne znaczenie dla wspólnej walki ze zorganizowaną przestępczością na obszarze Unii.
Sądownictwo, które zostanie sprowadzone do roli wyłącznie instrumentu w rękach rządu, nie będzie w stanie skutecznie chronić interesu obywateli Unii Europejskiej i to bez względu na to czy chodzi o obywateli państw zagrożonych tym procesem, czy obywateli pozostałych państw Unii. W sytuacji, kiedy prawo Unii Europejskiej nie będzie mogło być stosowane przez sądy w sposób nieskrępowany, sądownictwo nie będzie w stanie chronić inwestycji, zarówno tych krajowych, jak i międzynarodowych. W konsekwencji, takie sądownictwo przestanie być godne zaufania.
Według naszej oceny, wolnej od jakiegokolwiek politycznego zaangażowania, sytuacja którą opisaliśmy sprowadzi zagrożenie nie tylko dla naszych podstawowych wartości, ale i dla efektywności Unii Europejskiej jako całości.
Jesteśmy przekonani, że bez zachowania niezależności sądownictwa we wszystkich państwach członkowskich, Unia przestanie istnieć jako wspólna przestrzeń demokracji i rządów prawa.
Szanowna Pani Przewodnicząca-Elekt, ośmielamy się w liście używać tak bezpośrednich słów zarówno z powodu naszej głębokiej troski o przyszłość Unii, jak i głębokiego przywiązania dla zasady rządów prawa.
Dlatego w sposób grzeczny, ale stanowczy uprzejmie prosimy o wyznaczenie nam terminu spotkania w Pani biurze w Brukseli, najwcześniej jak to będzie możliwe, abyśmy mogli przedstawić Pani liczne przykłady niszczenia niezależności sądownictwa w niektórych państwach członkowskich.
Z poważaniem
(odręczny podpis)
Jean-Claude Wiwinius
Prezes Sieci Prezesów Sądów Najwyższych Państw Unii Europejskiej
(odręczny podpis)
Jose Igreja Matos
Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów
(odręczny podpis)
Kees Sterk
Prezes Europejskiej Sieci Krajowych Rad Sądownictwa