Stanowisko Stowarzyszenia Sędziów THEMIS w sprawie ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 roku Prawo Restrukturyzacyjne.
W związku z toczącym się procesem legislacyjnym dotyczącym ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 roku Prawo Restrukturyzacyjne – Stowarzyszenie Sędziów THEMIS z satysfakcją przyjęło fakt uchwalenia ustawy, która w swej treści stanowi odpowiedź na problemy pojawiające się w rzeczywistości gospodarczej.
Jednocześnie wyrażamy swoje zaniepokojenie przyjętym przez Sejm rozwiązaniem, zgodnie z którym sądami właściwymi do rozpoznawania przedmiotowych spraw miałby zostać sądy rejonowe.
Takie rozwiązane jest niefunkcjonalne i stawia pod znakiem zapytania sens całej reformy. Pamiętać bowiem należy, że wszystkie, nawet najlepsze, rozwiązania mogą pozostać bezużyteczne, jeżeli nie zostaną we właściwy sposób osadzone w realiach systemu sądownictwa.
W tym zakresie popieramy stanowiska przedstawione w toku prac przez różne podmioty, w tym przedstawicieli sędziów jak i praktyków. W pełni zgadzamy się z obszernym stanowiskiem Instytutu Allerhanda przedstawionym Ministrowi Sprawiedliwości w dniu 14 kwietnia 2015 roku, zgodnie z którym jedynie sądy okręgowe są w stanie zapewnić właściwe rozpoznanie spraw w materii, będącej przedmiotem uchwalonej ustawy.
Przemawia za tym wiele ważkich argumentów.
Zasadniczym argumentem jest kwestia społecznego odbioru umieszczenia postępowania, w sądach dysponujących odpowiednio wyszkolonymi kadrami do rozpoznawania jednych z najbardziej skomplikowanych spraw, wymagających szerokiej wiedzy, także pozaprawniczej oraz doświadczenia życiowego. Sprawy tego typu wymagają gruntownej wiedzy także z zakresu ekonomii, finansów, zarządzania przedsiębiorstwami i wielu innych. Waga tych spraw jest wyrażana niejednokrotnie miliardowym majątkiem, gdzie decyzje podejmują sędziowie, od których obywatele mają prawo wymagać, aby były to osoby o znacznym stażu orzeczniczym, doświadczeniu zawodowym oraz życiowym.
Pamiętać należy o innych argumentach, między innymi odnoszących się spójności systemu prawa. Jako przykład można wskazać, że artykuł 17 pkt 4 kodeksu postepowania cywilnego, przewiduje właściwość sądów okręgowych w postępowaniu cywilnym, gdzie w sprawach o prawa majątkowe przedmiot sporu przewyższa kwotę 75 tysięcy złotych, co jest niemal regułą w sprawach upadłościowych.
Za całą odpowiedzialnością stwierdzamy, że zaniechanie przywrócenia właściwości sądów okręgowych, może nie tylko spowodować wypaczenie sensu reformy, ale wręcz doprowadzić do jeszcze większego chaosu w życiu gospodarczym i spowodować znaczny spadek zaufania obywateli do Państwa.