Zarząd Stowarzyszenia sędziów Themis zwraca się do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów oraz członków Parlamentu o rozwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczących zasad wynagradzania sędziów w roku 2012r.
Jest to konieczne ze względu na ochronę konstytucyjnych zasad obowiązujących w państwie prawa jakim jest Rzeczypospolita Polska.
Artykuł 10 Konstytucji RP aby mógł być realizowany wymaga harmonijnej współpracy między trzema wymienionymi tam władzami.
Jego realizacją był historyczny kompromis zawarty między sędziami a władzą ustawodawczą i wykonawczą dotyczący art.91 par.1 c ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych .
Przepis ten ,w jego obecnym brzmieniu, zapewnia całkowicie obiektywny, wolny od politycznych nacisków sposób obliczania wynagrodzeń sędziów i zabezpiecza te wynagrodzenia przed spadkiem ich realnej wartości.
Ma to znaczenie nie tylko dla sędziów lecz także dla poszanowania konstytucyjnych zasad państwa prawa dotyczących konieczności zapewnienia sądom niezależności a sędziom niezawisłości.
O finansowych gwarancjach sędziowskiej niezawisłości mówi Europejska Karta O Statucie Sędziowskim stanowiąc:
? Sędziowie wykonujący zawodowo funkcje sędziowskie mają prawo do wynagrodzenia którego poziom jest tak ustalony, aby chronić ich przed naciskami, których celem jest wpłynięcie na ich decyzje, a bardziej ogólnie na ich zachowanie w ramach ich kompetencji, a tym samym osłabienie ich niezawisłości i bezstronności ?
Bezpieczeństwo finansowe sędziego i jego rodziny ze względu na zakaz wykonywania innej pracy zależy od sposobu obliczania należnego mu wynagrodzenia.
Jest bardzo niepokojące to , że Rząd twierdząc iż Polska jest zieloną wyspą i zamierzając podnieść wynagrodzenia innym grupom społecznym uznał równocześnie , już na początku czekającego nas kryzysu że właśnie w sposobie obliczania wynagrodzeń sędziowskich należy szukać oszczędności, które uratują budżet państwa. Zarówno to jak i sposób konsultowania kolejnych projektów ustawy okołobudżetowej świadczy o niezrozumieniu roli sędziów w demokratycznym państwie prawa.
Warto przytoczyć w tym miejscu Deklarację Europejskiej Sieci Rad Sadownictwa uchwaloną w dniach 8 ? 10 czerwca 2011r.
Wskazano tam , że niezależność sądownictwa i niezawisłość poszczególnych sędziów musi być zachowana jako warunek realizacji sprawiedliwego i obiektywnego wymiaru sprawiedliwości na rzecz zapewnienia ochrony praw człowieka i podstawowych wolności, Żadna konieczność cięcia kosztów nie może doprowadzić do osłabienia niezależności wymiaru sprawiedliwości.
Pan Prezydent wskazując priorytety jakimi powinien zająć się Rząd mówił o konieczności rozwiązania problemu coraz powolniejszych sądów. Jest to jeden z mitów funkcjonujących w świadomości społecznej. Sady co roku załatwiają coraz więcej spraw nie są jednak w stanie zapobiec działaniom ustawodawcy , który nieustannie rozszerza kognicję sądów. Sędziowie pracują bardzo ciężko jednak do tej pory mieli poczucie finansowego bezpieczeństwa i przekonanie ,że ich głos został choćby częściowo wysłuchany.
Projekty ( z 3 i 13 listopada b.r.) dotyczące zmiany zasad wynagradzania sędziów burzą z takim trudem zbudowany w tym zakresie kompromis a przede wszystkim świadczą o całkowitym niezrozumieniu roli sądownictwa dla rozwoju i funkcjonowania państwa prawa.
Dlatego zwracamy się z apelem do klasy politycznej o działania przemyślane i podejmowane wyłącznie w razie bezwzględnej konieczności.
Mamy poczucie odpowiedzialności za stan Państwa. Mamy jednak przekonanie , że nie jesteśmy grupą od której należy zaczynać oszczędności budżetowe a obecna sytuacja nie spowoduje uratowania stanu budżetu kosztem naszych wynagrodzeń.
Rządowe projekty traktujemy z tego powodu jako złamanie danych nam obietnic a sposób ich konsultowania jest kolejnym dowodem na to, że władza wykonawcza za nic ma konstytucyjny zapis o konieczności równoważenia się władzy ustawodawczej , wykonawczej i sądowniczej oraz o ich harmonijnej współpracy.